Jak zrobić abażur lub odnowić stary abażur

Rekomendowane do zrobienia abażuru twarde PCV i folie ozdobne znajdziesz w szerokim wyborze w naszej firmie. Folie do abażurów marki Aslan, trwałe, wysokiej jakości materiały. Dzięki właściwie dobranej folii do abażurów ułatwisz sobie wykonanie nowego abażuru lub naprawę starego.

Folie do abażurów samoprzylepne

Folie są samoprzylepne, matowe, zbudowane z twardego PCV o czterech różnych grubościach. Dzięki temu mamy możliwość wybrania materiału o odpowiedniej sztywności do zbudowania swojego abażura. Na foliach można naklejać tekstylia lub inne folie tworząc kolorowe abażury. Można też folię zadrukować, wykorzystując plotery drukujące na bazie rozpuszczalników, czy elektrostatyczne.

Folie do abażurów bez kleju

Folie do abażurów bez kleju, białe, twarde folie PCV również o czterech grubościach, o takim samym przeznaczeniu, jak opisane powyżej folie samoprzylepne.

Folie do abażurów przezroczyste

Przezroczyste, twarde folie PVC o dwóch grubościach, o takim samym przeznaczeniu, jak opisane powyżej folie samoprzylepne. Do wyboru folie z klejem i bez kleju.

Folie do dekoracji abażurów

Abażury można dekorować innymi foliami. Znakomicie do tego nadają się folie metalizowane FOLIE METALIZOWANE – Warsob – znajdziecie spory ich wybór pozwalający realizować każdy projekt. Wśród nich są również folie lustrzane złote i srebrne, które mogą nadać abażurowi styl glamour.

Wszystkie folie sprzedajemy również na metry.

Jak zrobić abażur lub odnowić stary abażur

Abażur można wykonać samodzielnie na bazie odzyskanego ze starej lampy stelaża z drutu.

Lista potrzebnych materiałów do wykonania nowego abażura:

– metalowe druty baza mocująca do podstawy ze starego abażura
– materiał do pokrycia abażuru: tkanina lub jeszcze praktyczniejsza folia kolorowa lub metalizowana
– folia do abażuru sztywne PCV (folie do abażurów, do tworzenia ich sztywnej bazy ich różne rodzaje i charakterystykę zobaczycie opisane poniżej)
– nożyce
– klej
– taśmy tapicerskie ozdobne

Pierwszym krokiem jest wykonanie bazy abażuru czyli sztywnego ściętego stożka, który zamocowany do stelaża z drutu będzie tworzył nowy abażur. Jeśli nie mamy już starego pokrycia stelażu, które może po rozcięciu służyć za wykrój musimy stworzyć własny wykrój. Trzeba dokładnie zmierzyć obwód okręgu metalowego stelaża na górze i na dole oraz odległość między górnym a dolnym kręgiem (ewentualnie zmierzyć średnice okręgów i wysokość stelaża). Na kartonie narysować wg określonych wymiarów wykrój bazy na ścięty stożek naszego abażuru. Przenieść wykrój na folię PCV i wyciąć z niej kształt ściętego stożka.
Po wycięciu właściwego kształtu możemy zająć się jego zdobieniem. Ciąg dalszy czyli mocowanie do metalowego stelażu przebiega tak samo jak przy odnawianiu starego abażura.

Jak odnowić stary abażur.

Stare lampy mogą zyskać nowe życie. Częścią jaka najszybciej się starzeje i ulega uszkodzeniom jest abażur ale jest to też element lampy jaki najłatwiej odnowić we własnym zakresie. Odnowa abażuru może dać nowy i oryginalny wygląd starej lampie a co ważniejsze możemy wykonać tą pracę samodzielnie. Po odnowieniu abażuru niewielkim kosztem zyskamy nową lampę o w takim stylu jaki sobie wymarzyliśmy i możemy być pewni, że nikt nie będzie mieć takiej samej!

Co jest potrzebne do odnowienia abażura, lista materiałów:

– stara lampa z abażurem
– materiał do pokrycia abażuru: tkanina lub jeszcze praktyczniejsza folia kolorowa lub metalizowana
– folia do abażuru (folie do abażurów, do tworzenia ich sztywnej bazy ich różne rodzaje i charakterystykę zobaczycie opisane powyżej)
– nożyce
– klej
– taśmy tapicerskie ozdobne

Krok po kroku jak odnowić stary abażur

Zaczynamy od oczyszczenia lampy jej podstawy i sprawdzenia stanu drutów stelaża abażuru, czy nie są pogięte i czy nie wymagają oczyszczenia z rdzy i malowania. Pierwszym krokiem będzie zdjęcie ze stelaża abażuru pokrycia. Materiał z jakiego był zrobiony abażur zazwyczaj jest przyklejony (obszyty) do dwóch metalowych okręgów na górze i na dole abażuru i tworzy ścięty stożek. Musimy rozkleić (odpruć) obramowanie na górze i na dole stożka. Bazę stożka zwykle stanowi sztywny plastik i jeśli nie jest uszkodzony możemy go po odklejeniu obecnej ozdobnej tkaniny wykorzystać ponownie jako bazę. Należy go tylko oczyścić i odtłuścić.

A co jeśli plastik, baza abażuru jest uszkodzony? Czym go zastąpić?

Jeśli plastik jest uszkodzony lub wygięty należy wykonać bazę abażuru (sztywny ścięty stożek) na nowo korzystając z wymiarów istniejącego starego stożka. Do tego celu trzeba kupić sztywną folię PCV.
Do wyboru są folie z sztywnego PCV w 4 różnych grubościach, folie samoprzylepne. Można je następnie obkleić tkaniną lub innymi foliami ozdobnymi np. metalizowanymi.
Jeśli wolicie możecie użyć folii PCV bez kleju również występujące w 4 różnych grubościach co pozwala dobrać najlepszy dla wykonania waszego projektu abażuru materiał.

Jak wykonać abażur przepuszczający sporo światła?

Jeśli wasz abażur ma dawać dużo światła i planujecie aby był półprzejrzysty po ozdobieniu jako bazę dla niego najlepiej wybrać twardą folię PCV przezroczystą Występuje ona w 2 grubościach. Możesz wybrać w zależności od potrzeb folię z klejem lub bez kleju. Zobacz szczegóły. Do pokrycia abażuru trzeba wybierać jasne kolory, ciemne pochłaniają więcej światła.
Zakupioną folię trzeba przyciąć do kształtu poprzednio używanego abażuru. W tym celu stary stożek należy rozciąć w pionie i rozłożyć na płasko aby móc na folii PCV odtworzyć jego kształt i wyciąć.

Czy można drukować wzory na abażurze?

Folie PCV nadają się do drukowania więc możemy wykonać nasz abażur bez klejenia na nim tkaniny. Możemy tą techniką ozdobić go dowolnym wzorem.

Czym możemy ozdobić odnawiany abażur?

Dobrym pomysłem jest też użycie w projektowaniu abażuru folii kolorowych lub metalizowanych. To łatwe w użyciu materiały pozwalające na realizację wielu nieprzeciętnych projektów.

Ozdabianie odnawianego abażuru tkaniną.

Jeśli chcemy ozdabiać nasz abażur tkaniną musimy z niej wyciąć również dokładnie taki sam kształt jaki ma baza abażuru ze sztywnej folii PCV (ścięty stożek). Jednak na jednej z krawędzi trzeba odciąć 0,5 cm tkaniny aby później móc zwijając całość w stożek skleić w tym miejscu brzeg tak aby nie było widać śladu łączenia.
Jeśli używamy folii PCV bez kleju trzeba nanieść na nią warstwę kleju w sprayu (wygodny w używaniu i pokrywa folię równomiernie bez nadmiaru, inny klej nanoszony pędzlem może przeciekać przez tkaninę).
Dużo wygodniej jest używać sztywnej folii PCV samoprzylepnej. Możemy wtedy od razu przystąpić do ozdabiania abażuru tkaniną bez przygotowywania warstwy kleju.
Jak nasz ozdobiona sztywna baza jest już gotowa sklejamy jej krawędź tak aby powstał ścięty stożek.

Jak połączyć metalowy stelaż abażuru z nowym ozdobnym pokryciem abażuru?

Pozostaje nam połączyć stożek z metalowymi obręczami stelaża do lampki na górze i na dole. Przyklejenie metalowego stelaża najprościej wykonać pistoletem z klejem, dobrze jeśli jest to klej do klejenia na zimno ale jeśli nie macie takiego możecie użyć taśmy tapicerskiej lub folii z klejem wyciętej w pasek. Najłatwiej zaczynać od górnej węższej obręczy.
Jeśli z powodu łączenia z metalowym stelażem naszej sztywnej bazy abażuru zostały widoczne jakieś ślady można je zamaskować przyklejając na obwodzie abażuru na górze i na dole tapicerską taśmę ozdobną lub folię ozdobną kolorową czy metalizowaną pasującą do naszego projektu.

Odnawianie starej lampy i abażuru w dobrym stanie.

Nie zawsze musimy wszystko zmieniać od podstaw. Jeśli klosz jest w dobrym stanie wystarczy go wyczyścić. Zmianę stylu czy odświeżenie wyglądu można uzyskać dodając do istniejącego abażuru ozdobne elementy np. wykonane z folii samoprzylepnej aplikacje. Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy chcecie uzyskać.

Jeśli nie możesz się zdecydować jaki rodzaj folii będzie najbardziej odpowiedni dla twojego projektu abażura skontaktuj się z naszym sklepem.

Summary
Sprzedaż folii do abażurów. Do tworzenia i dekoracji abażurów i lampek. Folie samoprzylepne PCV i nieprzylepne folie PCV.
Service Type
Sprzedaż folii do abażurów. Do tworzenia i dekoracji abażurów i lampek. Folie samoprzylepne PCV i nieprzylepne folie PCV.
Provider Name
WARSOB,
Uczniowska 12,Warszawa,03-112,
Telephone No.+48 22 110-53-96
Area
Polska
Description
Sprzedaż folii do abażurów. Do tworzenia i dekoracji abażurów i lampek. Folie samoprzylepne PCV i nieprzylepne folie PCV. Folie twarde, przezroczyste, białe, matowe
BACK